Armutlu Gezilecek Yerler – Armutlu Gezi Rehberi

Yalova’dan başlayarak gemlikle devam ederken armutlu yarım adasını sizlere anlatmaya başlayalım.Yazlık sitelerin yoğunluk olduğu sahil beldemiz bir çok emekli bireyin merkezi halini almış bulunmaktadır. Bir çok rahatsızlığın çaresi olan kaplıca sularının bu bölgede bulunması ve de birden fazla gizemli yerlerin eşsiz güzelliği açısından oldukça ön planlı bulunan armutlu beldesi siz bireylerin mutlaka görmek isteyeceğinden eminiz. Eğer ki yola çıktığınızda amacınız gezip görerek gelmekse o vakit Yalova’dan çınarcık a doğru çıkmanızı ve geze geze göre göre gelmenizi tavsiye ederim lakin konforlu bir şekilde yolculuk yapıp bir an gelmek istiyorsanız o vakit yeni kapıdan bu beldeye ulaşabilirsiniz. Armutluda Engere denilen bir köy bulunmakta ve de burada yaren baba türbesi bulunmaktadır.Günümüz kampçıların en çok beğendi yapı ise Engene sahilidir.Bir çok Osmanlı döneminden kalma mezar taşı ve yapılar burada yer almakta ve de bu alanlarda kuşların söyleşileri kulaklarınızın pasını atmakta.Armutluda bulunmakta olan 24 adet ev Rumlar’dan kalma olduğu gözlenerek koruma altına alınmış bulunmak da ve de en büyük çınar ağaçlarına armutlu beldesi ev sahipliği yapmaktadır.
GEZİLECEK YERLER:
MECİDİYE KÖYÜ: Turizm ve organik bir köy. Burada: 1996 yılından bu yana, hormonsuz ürün yetiştiriliyor. Dağdan gelen kaynak suyu ile yetiştirilenlerin büyük bölümü, eko pansiyon mutfağında konuklar için tüketiliyor.
ÇARŞI KÖPRÜSÜ: Armutlu merkezindedir. Yapım tarihi bilinmiyor. Fakat: günümüze kadar kullanıma olanak tanıması ilginç.

ARMUTLU EVLERİ: Bunca yıla rağmen güzelliklerini korumaya devam etmektedirler. Geçmiş yıllarda, şarapçılıkla uğraşan Rumların oturduğu bilinen yörede, günümüzde 24 ev koruma altına alınmış.

Reklamlar

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: